Małe rzeczy mogą mieć wielkie znaczenie
Każdy chce sprzedać dom szybko, z maksymalnym zyskiem. Jednak aby to się stało, potrzeba czegoś więcej niż zwykłego szczęścia. Sprzedaż domu trzeba dokładnie zaplanować, aby przekonać potencjalnego kupującego do wyciągnięcia portfela z kieszeni. Zadanie nie jest proste, a poniżej dowiesz się jak przygotować dom na sprzedaż. Ostrzegamy – nie jest to łatwe i oczywiste zadanie!
Jak przygotować dom na sprzedaż – rozwiedź się ze swoim domem
Jak się okazuje, największym wrogiem podczas sprzedaży swojego domu może okazać się nasz sentyment. Opuszczenie domu może być bardzo trudne. Mieszkaliście w nim, być może przez całe lata, możliwe nawet, że od dziecka i to miejsce niesie ze sobą wiele wspomnień. Aby wziąć emocjonalny rozwód z domem, musisz zrozumieć, że bez Ciebie dom jest jedynie skorupą, która zostanie zasiedlona przez innych mieszkańców. Spójrz w przyszłość pozytywnie, możesz przecież zbudować wspaniałe wspomnienia w swoim nowym miejscu.
Wskazówka
Zerwij swoją emocjonalną więź z domem. Dom to przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają, a nie przestrzeń czy budynek. Twój kolejny dom czy mieszkanie stanie się Twoim domem, jeszcze zanim sobie to uzmysłowisz, ponieważ zaczniesz personalizować swoją nową przestrzeń według własnego uznania i od razu zaczniesz budować w nim swoje nowe, wspaniałe wspomnienia.
Jak przygotować dom na sprzedaż – zdepersonalizuj swój dom
Usuń rodzinne pamiątki, fotografie i inne przedmioty, do których masz szczególny sentyment. Takie osobiste pamiątki mogą rozpraszać kupującego i zaszkodzić ewentualnej sprzedaży. Lepiej, aby klient zobaczył przestrzenie tak, aby mogli sobie wyobrazić dom, w którym oczami wyobraźni widzą na ścianach swoje fotografie, swoje meble w pomieszczeniach, czy dekoracje.
W przypadku mebli zostaw tylko subtelne elementy, które nie rozpraszają i nie sprawiają wrażenia nieładu w domu. Pamiętaj, że kupującemu może być trudno wyobrazić sobie swoje klasyczne meble w nowym salonie, w którym dzisiaj stoi jaskrawożółta kanapa, jaskrawoczerwone krzesło a na podłodze leży różowy dywan.
Ważne!
Celem tego zabiegu jest “zmuszenie kupującego”, aby zobaczył swój nowy dom jak swój własny, wyposażony w swoje meble i dekoracje
Poukładaj w szafach, garderobie i spiżarni
Kiedy klient widzi wszystko zorganizowane w najdrobniejszych szczegółach, oznacza dla niego, że dbasz o swój dobytek i tak samo dobrze dbałeś o swój dom. W szafkach kuchennych poukładaj słoiki z przyprawami, starannie ułóż naczynia i obróć uchwyty filiżanek do kawy tak, aby były skierowane w tę samą stronę.
Kupujący na pewno będzie zainteresowany wszelkimi miejscami, w których można coś składować lub schować. Dlatego mamy radę – posprzątaj te miejsca! Wasz klient może się zniechęcić, gdy z którejś szafy, spiżarni czy innego miejsca do przechowywania, po otwarciu coś wypadnie.
W szafach koszule powinny być równo powieszone na wieszakach, guziki pozapinane, a buty – starannie ułożone.
Rozważ wynajęcie magazynu lub poproś znajomego o tymczasowe przechowanie zbędnych rzeczy
Dom na sprzedaż lepiej prezentuje się, gdy jego wyposażenie zostanie ograniczone do minimum. Dlatego usuń elementy, które mogą blokować przejścia, zadbaj też o to, aby na ścieżce do domu nie stały żadne zbędne przedmioty. Duża ilość mebli też może na kliencie wywrzeć złe wrażenie. Dlatego postaraj się przenieść je do jakiegoś magazynku wraz ze wszelkim rozpraszającym wyposażeniem czy meblami, dziełami sztuki i pustymi regałami… No, chyba że chcesz, aby jednak klient kupił dom wraz z Twoimi antykami.
Wskazówka
Nawet tak prosta czynność jak usunięcie ozdób czy obrusu ze stołu w jadalni może sprawić, iż pokój jadalny, a tym samym cały dom, będą wydawać się przestronniejsze.
Zostaw jedynie te meble, które mogą Twoim zdaniem pokazać potencjał danego pomieszczenia. Pamiętaj, aby przede wszystkim skupić się na przestrzeni w danym pomieszczeniu.
Jak przygotować dom na sprzedaż – usuń swoje ulubione przedmioty i wyposażenie
Jeśli planujesz zabrać ze sobą do nowego domu określone meble, sprzęt RTV, zabudowę AGD, czy konkretne dekoracje, najlepiej usuń je jeszcze przed pokazaniem domu klientowi. Jeżeli w jadalnie stoi piękny antyczny stół, który należał do pradziadka, lepiej zawczasu wynieść go z domu. Miej na uwadze, iż klientowi też taki antyk może się podobać i na pewno, w ramach negocjacji, poprosi o ten stół jako gratis. Próby wyjaśnienia faktu, że stół nie jest na sprzedaż, może spowodować, iż klient będzie bardziej zdecydowanie negocjował cenę domu.
Jak przygotować dom na sprzedaż – zrób w końcu te drobne naprawy!!!
Spójrzmy prawdzie w oczy. W dzisiejszych czasach to klient dyktuje warunki i ma prawo wybrzydzania. Dlatego zachęcamy Cię do tego, abyś nie dał mu na to szansy. Dom zawsze można sprzedać z usterkami, jednak takie wady negatywnie wpływają na negocjacje ceny (dla sprzedającego negatywnie, dla kupującego pozytywnie ) :). Mogą nawet przyczynić się do całkowitego zniechęcenia do nabycia nieruchomości.
Jeżeli dom jest wyceniony powyżej średniej rynkowej i chcesz go zareklamować jako perełkę bez skazy, ZADBAJ O TO, ABY TAKI BYŁ! Klient na pewno zwróci uwagę na skrzypiącą podłogę, czy schody. Drzwi, które się nie domykają wyszczerbiony zlew w kuchni czy cieknące krany również nie wróżą niczego dobrego podczas negocjacji. Wymiana podłogi nie należy do tanich usług, jednak jeżeli już się tego podejmiesz – klient będzie bez szans podczas negocjacji.
Rozważ pomalowanie ścian na neutralny kolor i nie pozwól, aby klient po wyjściu z oględzin domu zapamiętał go jako “ten, co miał różowy kolor na ścianach w jadalni”. Brzmi to brutalnie, ale klient będzie szukał każdego szczegółu, którego użyje podczas negocjacji ceny.
Nie zapomnij wymienić spalonych żarówek, rozważ też wymianę tych, które swój najlepszy czas mają już za sobą. Ograniczysz tym samym prawdopodobieństwo wpadki, gdy klient zacznie nagle sprawdzać oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Chcesz przecież, aby klient miał jak najlepsze wrażenia na temat Twojego domu. To z pewnością przybliży Cię do finalizacji transakcji.
Wskazówka
Odsłoń wszystkie zasłony i rolety oraz włącz wszystkie światła podczas wizyty kupującego. Domy wyglądają o wiele lepiej, kiedy każdy pokój jest dobrze oświetlony.
Jak przygotować dom na sprzedaż – wysprzątaj dom na BŁYSK!
Jeżeli Twój dom jest z półki “premium” albo chcesz, aby potencjalny nabywca tak o nim myślał, temat czystości jest kluczowy. W zakres czynności, jakie powinieneś wykonać wchodzi gruntowne czyszczenie z kurzu każdej powierzchni, umycie okien, kabin prysznicowych, umywalek, zlewów. Nie zapomnij usunąć kurzu spod mebli! Jeżeli w domu znajduje się dywan, należy go wyprać. Oczywiście wszystko można wykonać samemu, jednak zalecamy przemyśleć, ile to może Was kosztować czasu i wysiłku. Może się okazać, że warto wydać pieniądze na profesjonalną firmę sprzątającą, która wszystkie te czynności zrobi za Was.
Wskazówka
Kuchnie i łazienki są kluczowym punktem “inspekcji” dla kupujących. Dlatego to miejsce powinno być ZAWSZE lśniąco czyste. Pamiętaj też, aby lodówka była wyczyszczona na błysk. Może się zdarzyć, iż kupujący z ciekawości do niej zajrzy. Nie zapomnij też wymienić szczotki do czyszczenia toalety na nową!
Pamiętaj też, aby dobrze przewietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza te, które mają “swój zapach”. Jeżeli to możliwe, unikaj gotowania potraw o intensywnym zapachu na dzień przed odwiedzinami klienta (wszelkie ryby, czosnek, bigos – odpadają). Dodatkowo, jeżeli masz w domu zwierzę, np. kota – koniecznie pamiętaj, aby oczyścić kuwetę odpowiednio wcześniej. Klient, który nie ma na co dzień styczności ze zwierzętami może wyczuć zapach, który dla Was jest obojętny.
Dobrym pomysłem jest zapalenie świec zapachowych na kilka godzin przed wizytą klienta. Oprócz przyjemnego nastroju, wypełnią one swoją wonią cały dom. Zalecamy zapach cytrusowy, sosnowy, jaśminowy, cynamonowy lub waniliowy. Wybierz tylko jeden z nich!
Polecamy Wam nasz artykuł na ten temat: Zapachy do Domu, Które Pomogą Go Sprzedać
Zadbaj o otoczenie domu
Sprzedaż domu może zostać zaprzepaszczona, gdy kupujący nie będzie chciał nawet wysiąść z auta agenta, ponieważ otoczenie domu (ogród, ścieżki, podjazd) ich zniechęci. Spraw, aby to otoczenie było bardziej przyciągające i zachęcające do odwiedzin Twojego domu. Jeżeli Twoja działka jest duża, i od dawna nic na niej nie przycinałeś i nie kosiłeś trawnika – koniecznie to zrób, lub zatrudnij odpowiednią firmę, która to zrobi za Ciebie.
Czasem wystarczy postawić dwie tuje w donicach przed wejściem do domu :). Staraj się jednak wejść w buty klienta – czy Twój ogród swoim wyglądem zachęca i sprawia, że zapiera Ci dech w piersiach?
Jak przygotować dom na sprzedaż – ostatni krok
Jeszcze raz, będąc w domu, stań na progu każdego pomieszczenia i wyobraź sobie, jak Twój dom będzie się prezentował kupującemu. Pomyśl, czy ustawienie mebli jest optymalne, czy pokazujesz jak najwięcej przestrzeni, czy w pomieszczeniach jest dużo światła?
Kiedy już jesteś pewny, że dom wygląda idealnie, jesteś gotowy na przyjęcie swojego pierwszego klienta
ŻYCZYMY POWODZENIA W SPRZEDAŻY!!!
Jak przygotować dom na sprzedaż – a może potrzebujesz naszej pomocy?
Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu doszedłeś do wniosku “totalnie nie ogarniam sprzedaży domu!”, lub pomyślałeś “o matko, ale roboty mnie czeka!” czy “nawet nie wiem, od czego zacząć” – weź telefon do ręki i zadzwoń do nas!. Jesteśmy od tego, by Ci pomóc ze wszystkimi krokami w procesie sprzedaży Twojego domu, również w zaplanowaniu przygotowania domu do sprzedaży. Zobacz też nasz film na YouTube z realizacji jaką zrobiliśmy w kawalerce na wynajem w Łodzi.
To z naszego auta wysiądzie nowy właściciel Twojego domu!!!
Jeżeli posiadasz mieszkanie na sprzedaż lub dom, zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci znaleźć na niego klienta.
Może szukasz mieszkania, działki lub domu dla siebie? Zadzwoń do nas, z przyjemnością Ci pomożemy!